Letectví

Reklama...

Vyhledávání

Přístupy

Lidí online

RSS

RSS

Page Rank

PageRank ukazatel

PageRank Checker

Letecké nehody

Concord - 1

Převzato z fly.wgz.cz
25. 7. 2000 svět obletěla nečekaná a tragická zpráva: Concorde havaroval - 109 lidí na palubě a 4 lidé na zemi = 113 lidí zemřelo.
Žádné nehody se nedějí jen tak zničeho nic, všem předchází tragický řetězec událostí: Pomocí špičkové počítačové animace se dostaneme tam, kam kamera nemůže: Seconds from disaster - Vteřiny před katastrofou
Havárie Concordu

START

Okamžiky před startem letu AF4590 probíhají podle plánu. Piloti dostávají povolení ke startu přesně v 16:42:17. Plně obsazené letadlo naroluje na vzletovou dráhu letiště Charles de Gaulle v Paříži.

Pilot Christian Marty přidává plyn a tah čtyř motorů Rolls-Royce/Snecma Olympus 593 zrychluje letadlo na startovní rychlost 400 km/h.

 

PROBLÉMY

Těsně před vzletem se však náhle objevují problémy. Piloti jsou upozorněni z věže, že motory číslo 1 a 2 hoří. Jeden z nich začal ztrácet výkon a druhý vypověděl službu úplně. Za této situace mělo dojít k přerušení startu a nouzovému zabrzdění, ale Concorde byl již na konci dráhy a piloti nemohli dopustit, aby se stroj při takové rychlosti vřítil do trávy. Museli tedy odstartovat.

Stroj opustil vzletovou dráhu a piloti se snažili nabrat výšku. Svědci uvádějí, že plameny šlehající z levého křídla byly téměř stejně dlouhé, jako samotný letoun. Pilot žádá o nouzové přistání v blízkosti letiště Le Bourget. Podařilo se jim přeletět rušnou dálnici.

 

PÁD

Následující chvíle nám přiblíží zvukový záznam z pilotní kabiny:
Druhý pilot: "Pozor, rychloměr, rychloměr, rychloměr.”
Příď Concorde se zvedá, ale letadlo má příliš malou rychlost a stává se tak nekontrolovatelným.
Palubní systémy houkají na poplach...
Druhý pilot: "Le Bourget, Le Bourget, Le Bourget."
Pilot: "Už je pozdě (zvuky námahy)."

Hořící Concorde se vzápětí definitivně vymkl kontrole a po levém křídle se zřítil na zem. Zahynulo všech 109 lidí na palubě a další 4 lidé na zemi.

PŘÍČINY NEHODY

Oficiální vyšetřování se přiklání k této verzi:
Concorde během startu najel na 40 cm dlouhou kovovou lamelu, která upadla z motoru letadla DC-10 společnosti Continental Airlines, které startovalo chvíli před Concordem. Ta poté protrhla jednu nebo více pneumatik Concorde a jedna z odletujících částí pneumatiky poté prorazila spodní část křídla, ve kterém jsou uloženy palivové nádrže. Unikající palivo se vzňalo od elektrických vodičů napájejících chladicí větráky brzd, které byly zřejmě také poškozeny a požár zasáhl oba motory na levé straně, přičemž motor číslo 1 ztrácel výkon a motor číslo 2 přestal pracovat úplně. Zřejmě byl zasažen i podvozek, neboť jej piloti nemohli zasunout.

PILOT ZACHRÁNIL VESNICI

V průběhu vyšetřování příčin nehody se mimo jiné ukázalo, že nehoda mohla mít daleko horší následky, kdyby Concorde dopadl do hustě obydlené vesnice Gonnese. Druhý pilot se snažil navigovat směr letiště Le Bourget. Pilot Christian Marty, který pilotoval, si však uvědomoval, že až na Le Bourget se nedostanou. Jeho mozek pracoval na plno a již věděl, že se letadlo zřítí. Snažil se tedy stočit letadlo mimo vesnici, aby se zřítilo do polí. Téměř se mu to povedlo. Concorde však přeci jen zasáhl budovu hotelu na okraji vesnice. Zemřeli v ní 4 lidé. Kdyby však Concorde spadl na hlavní budovu hotelu, která stála hned vedle, ztráty na životech by byly mnohem větší. "Ten pilot zachránil naši vesnici", říká Christine Turpin, která pracuje na benzinové čerpací stanici jen 100 metrů od místa havárie.

Nelze také opomenout způsob, jakým Concorde dopadl na zem. Pilot zřejmě až do poslední chvíle vší silou přitahoval knipl, o čemž svědčí zvuky z kokpitu, připomínající fyzickou námahu. To mělo za následek zvednutí přídě letadla a tedy i podstatné snížení rychlosti. Concorde pak dopadl na zem téměř kolmo a zasažená oblast tedy nebyla příliš velká. Kdyby Concorde po nárazu na zem ještě klouzal, mohl srovnat se zemí i další budovy.

Žádné komentáře
 
2007 - 2008© Click2Web. Všechna práva vyhrazena.