Letectví

Reklama...

Vyhledávání

Přístupy

Lidí online

RSS

RSS

Page Rank

PageRank ukazatel

PageRank Checker

Concorde

Concord - Detaily

Concorde se objevil před více než 25 lety, ale zájem veřejnosti přitahoval ješte i ve 21. století. Tento anglo-francouzský dopravní letoun nebyl jen uměleckým dílem aerodynamiky a držitelem rekordů. Osvědčil se i jako prakticky využitelný nadzvukový stroj, jenž na tratích mezi Evropou a Spojenými státy přepravoval ty nejbohatší cestující a zvýšil tak prestiž svým evropským majitelům.

Concorde přepravil nadzvukovou rychlostí více lidí, než kterýkoliv jiný supersonický stroj. Concorde byl vždy neobyčejně populární, neboť poskytoval špičkovým manažerům dosud nevídanou možnost vést obchodní jednání na druhé straně Atlantiku a ještě týž den se vrátit zpět. Nyní musí cestující v běžných letadlech počítat se dvěma dny a příslušným posunutím časových pásem. Concorde je a dlouho zůstane držitelem mnoha světových rekordů, včetně nejrychlejšího přeletu Atlantického oceánu z New Yorku do Londýna a to v čase 2 hodiny a 54 minut. Další pozoruhodný rekord vytvořil Concorde nejrychlejším obletem zeměkoule. V roce 1992 ji obletěl z východu na západ v čase 32 hodin, 49 minut a 3 sekundy. O tři roky později tento rekord vylepšil obletem v opačném směru, tedy ze západu na východ a to v čase 31 hodin, 27 minut a 49 sekund.

Sériově bylo vyrobeno pouhých 14 letounů, které se až do léta 2000 vyznačovaly spolehlivostí, která vysoce převyšovala obvyklý standard. Letoun Concorde byl jediným dopravním letounem, jenž kdy létal na pravidelných linkách nadzvukovou rychlostí, a toto postavení si udrží i nadále, neboť v nejbližších desetiletích žádný podobný letoun nevznikne. Svět se tak na sklonku roku 2003 o polovinu zvětšil...

FAKTA
 • Concorde má nezaměnitelnou siluetu. Elegantní šípový tvar, štíhlá příď a křídlo tvaru delta tvoří nepřehlédnutelné poznávací znaky.
 • křídlo ve tvaru dvojité delty představuje zdařilý kompromis mezi požadavky na účinnost při letu nadzvukovou rychlostí a na ovladatelnost při vzletu a přistání.
 • na odtokové hraně křídla jsou umístěny trojdílné elevony, které plní funkci výškového kormidla i křidélek.
.
 • Při letu nadzvukovou rychlostí se působiště vztlaku posouvá k zádi. Pro zachování stability se během letu přečerpává palivo z předních nádrží dozadu.
 • Pro zlepšení výhledu při vzletu a přistání se příd Concordu hydraulicky sklápí o 12,5 st. Při letu nadzvukovou rychlostí se zvedá do aerodynamicky nejvýhodnější polohy a před okna pilotní kabiny se vysouvá ochranný tepelný štít.
 • Šířka trupu concordu je jen 2,9 m. Průměrné stáří Concordů British Airways je 21 let, avšak používají se vzhledem ke své exkluzivitě mnohem méně, než běžná letadla, což jejich životnost výrazně prodlužuje
 • rychlost, kterou musí Concorde vyvynout na ranveji aby odstartoval je poměrně vysoká a to 400 km/hod. Rychlost při přistání je 300 km/hod.
 • Concorde je jedním z mála letadel, která mohou letět nadzvukovou rychlostí, aniž by musela využít přídavného spalování.
 • aby se snížil odpor vzduchu, jenž je při rychlosti M=2 i ve výškách nad 15km ještě obrovský, je hladký potah Concordu pečlivě vyleštěn.
 • pro zvýšení tahu při vzletu nebo přechodu na nadzvukovou rychlost jsou motory Concordu vybaveny přídavným spalováním, podobně jako vojenská stíhací letadla.
 • během letu nadzvukovou rychlostí se plášt letadla značně zahřívá, díky čemuž zcela odpadá problém s korozí. Nejvíce se zahřívá špička nosu a to na teplotu 127 stupňů Celsia.
 • než stačí letuška dolít cestujícímu sklenku sektu, urazí Concorde 16 km.
 • Díky úbytku hmotnosti paliva během letu (20 tun za hodinu) získá Concorde další 3 km výšky.
 • posádku tvoří dva piloti, palubní inženýr a šest stevardů a letušek, tedy dohromady 9 lidí.
 • Concorde nepravidelně létal také na dalších trasách, například na Barbados.
 • 11.srpna 1999 letěly dva Concordy British Airways nedzvukovou rychlostí ve formaci a "pronásledovaly" úplné zatmění Slunce

Max. rychlost letu 2,02 Mach
Cestovní rychlost 2 130 km/hod
Maximální dolet 6.580 – 7.215 km
Dostup 18 290 m
Množství paliva 119 280 l
Motory 4× Rolls-Royce/SNECMA
Olympus 593 Mk.610
s tahem po 172,7 kN
Rozpětí 25,56 m
Délka 62,20 m
Výška 12,19 m
Hmotnost prázdného letounu 78 266 kg
Max. vzletová hmotnost 185 065 kg
Žádné komentáře
 
2007 - 2008© Click2Web. Všechna práva vyhrazena.